Керино ухо /Sarcoscypha cocinea една от първите гъби които се появяват рано на пролет . Много красива гъбка, миниатюрна, с ярко червено плодно тяло – тип апотеций/ отворена купичка/. На английски носи романтичното название елфическа купа. Гъбата има богата кулинарна традиция, но и запазени сведения за нейното медицинско приложение от някой северно американски племена. Изсушена и стрита на прах гъбата се е прилагала за лечение на не добре зарастващи или увредени пъпчета при новородени. Съвременните изследвания сочат, че съдържания в гъбите лектин ( захарозадържащ протеин) има добре изразени разреждащи кръвта свойства. Помага при проблеми със сърцето и сърдечносъдовата система.Спира кървенето. Има изследвания сочещи и високите антиоксиданти качества на вида.
ВЕТРИЛКА Schizophyllum Commune
Гъба с богата традиция на прилагане при карциноми и рак. Полизахаридът шизофилан показва антитуморно действие срещу солидни форми на саркоми и такива, проявяващи се с изливи - твърди форми на сарком, карцином на Ерлих, сарком на Йошида и белодробен карцином на Луис. Трябва да се отбележи, че употребата на ветрилка в народната китайска медицина при гинекологични заболявания предшества отдавна използването на шизофилана и неговото фармацевтично извличане.
В Япония се предписва като допълнение към лечението на рака.
Една много разпространена и високо ценена ядива гъба Манатарката- Boletus edulis ще е може би изненада с присъствието си като лечебна.
Освен полезните ѝ качества за храносмилателната система и други органи, които извличаме чрез консумацията ѝ ( както още Хипократ е казал „нека храната ти бъде твоя лек и лека ти твоя храна“ ) този ароматен горски обитател има и други интересни лечебни приложения.
От Манатарката се прави мехлем, премахващ лунички и други неравномерни пигментационни пеетна по кожата, помага и за язви по главата , трудозарастващи рани и според народната медицина при ухапвания от кучета, които освен болезнени и пълни с бактерии, водят( заради специфичната форма на кучешкия зъб) и до дълбочинни разкъсвания и увреждания на мускулната тъкан, за която манатарковия мехлем явно се грижи. .
Манатарката има и най -високо съдържание на селен от всички гъби. Тя има и високи нива на органично злато – 235 нанограма/грам, факт интересен за последователите на антропосовските изследвания на елементите на природата.
Друга гъба която аз много тача, особено след обстойните лекции на Пол Стамец, е Лъвската грива Hericium erinaceus .Имайте предвид, че у нас тя е на изчезване и е включена в червната книга , така че моля ви не я берете от дивото( ако според някакво много странно стечение на обстоятелствата я срещнете), купете си готови култивирани препарати от нея или направо си я отгледайте в двора! Предполага се, че е лесна за отглеждане и култивиране за разлика от рейки гъбата, която е изключително претенциозна и много трудна за захващане. Херициума обича стари загиващи дървета. Традиционното му приложение е доста широко- от проблеми и рак на храносмилателния тракт, до изчистване на шлаки и токсини от организма( гъба чисти токсини –о йе) . гъбата избива и някой видове бактерии( включително и heliobacter pilori която се счита за отговорна за развитието на рак на стомаха и дебелото черво) явява се и контрол на развитието на някой по ниши гъби, патогенни в човешкия организъм. Отделно полизахаридите и пептините на гъбата активизират имунната система и ѝ помагат да разпознава и унищожава ракови клетки.
Най-тачена е обаче заради помощта, която оказва за изграждането на нови неврони връзки и положителния ефект, който има при Алцхаймер и начални стадии на деменция. Веществата, които съдържа, като еринацин, са съществен фактор за
растежа и регенерацията на периферната нерва система.
Аз съм запленена и изучавам много анти бактериалните и антигъбичните свойства на гъбите. Оказва се, че гъби контролират други гъби и някой микроорганизми най -успешно.Това е особено полезно при работата с градината и разработването на естествени препарати за растителна защита. Има видове гъби, които потискат развитието на маните и гниенията по растенията, които от своя страна са микози. Лечебните гъби като цяло обаче са, може би най-тачени и прилагани заради анти- туморните им прояви.
Съществуват приблизително двеста сорта гъби, които доказано забавят растежа на различни видове тумори. Повечето от анти-туморните вещества в гъбите, обаче, не са ясно определени. От медицинските гъби са изолирани някои анти-туморни полизахариди, например хетеро-b-глюкани и техните протеинови комплекси (например ксилоглюкани и киселинни b-глюкани, съдържащи уронова киселина), както и диетични фибри, лектини и терпеноиди. В Япония, Русия, Китай и САЩ от плодните тела, мицели и мицелни култури на различни медицински гъби (Lentinus edodes (Шиитаке), Ganoderma lucidum (Рейши), Schizophyllum commune (Шизофилум), Trametes versicolor (Траметес), Inonotus obliquus (Инонотус) и Flaminulina velutipes (Фламинулина) са разработени няколко различни полизахаридни анти-туморни агенти.
Trametes versicolor – Пъстър траметес или пушека опашка е една от добре изучените и широко прилагани заради антитуморното си действие гъби. Известно е, че екстракти от гъбата имат значително антимикробно и антигъбно въздействие, както и известни противовирусни свойства.
В действителност тази гъба се прилага само като специални фармацевтични екстракти, но няма много изследвания за физиологичното ѝ действие при директно консумиране.
И за финал една гъба, която за разлика от до тук разгледаните не се среща по нашите ширини , но пък е интересна и с запленяващ цикъл на развитие;
Кордицепс (Cordiceps sinensis)
Кордицепса расте при много студени условия в Цинхай-Тибетските гори, от 2000 до 4000 метра надморско равнище, при силен недостиг на кислород. В китайската провинция Дзилин расте и тъй нареченият Северен Кордицепс. Това е друг вид Кордицепс- Cordiceps militaris (L.) link.Тя е рядка гъба, притежаваща уникален цикъл на развитие. Кордицепса паразитира на гъсениците на определен вид пеперуди- Hepialide („пеперуда-прилеп”). При приближаването на гъсеницата гъбата изхвърля спори, които проникват в нея през кожата. С интелигентен еволюционен подход спорите прорастват едва когато гъсеницата се зарови в земята, за да прави пашкул. За отбелязване е, че загиналата гъсеница не гние, вероятно, защото кордицепсът произвежда вещества, които възпрепятстват процесите на разлагане. Именно това е привлякло фунготерапевтите от цял свят да използват гъбата в онкологията или да я назначават при различни видове некроза.
Чудесата на гъбата Кордицепс са познати в Китай от най-малко 1000 години, и гъбата там се счита за национално лековито съкровище, скъпоценен и на практика свещен тоник. Като хранителна добавка тя повишава енергията и жизнеността. В традиционната китайска медицина гъбата се използва за лечение на чернодробни заболявания, ангина пекторис, сърдечна аритмия, бронхиални проблеми, анемия, туберкулоза, жълтеница, емфизема, безплодие и сексуални смущения.
Предполага се , че първото й споменаване в Китай датира от 620 г. сл.н.е. по времето на династията Танг. Литературата от този период описва странен организъм, който живее високо в планините на Тибет и може да се превръща от растение в животно и обратно.
Кордицепсът става популярен в света след високите постижения на китайските лекоатлетки през 1993 г. Те са приемали Кордицепс по време на тежките тренировки на голяма надморска височина.
Изобщо; По света и по нашите земи има безкрайно и интригуващо разнообразие от лековити и важни симбиотични представители на разред гъби – остава само да ги опознаем и да се научим да ги уважаваме- знаете гъбите са нито животни , нито растения- третия жив елемент на нашата планета- заслужава си да го опознаем по- добре!
Paul Stamets: Mycology and Mushrooms as Medicines
Comments